Gönderen Konu: Yarışma Soruları Bölümü  (Okunma sayısı 3001 defa)

Çevrimdışı geo

  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • *********
  • İleti: 1770
  • Karma: +8/-0
Yarışma Soruları Bölümü
« : Ağustos 06, 2013, 12:49:25 ös »
Tubitak yarışmalarının çözümlerini daha sistematik bir şekilde tutabileceğimiz Yarışma Soruları bölümü açıldı.

Yarışma Soruları bölümünde $\TeX$ \ $\LaTeX$ kullanabiliyoruz. Yeni yeni denediğimiz bir özellik olduğu için karşılaştığınız problemler varsa geri bildirimde bulunursanız seviniriz.
$\LaTeX$'e yeni olan arkadaşlar için http://geomania.org/forum/tubitak-2-asama/latex-yardimi/ diye bir bölüm açtım.

İnşallah 2013 yılından başlayarak 1. Aşama sorularını da (ilköğretim-lise) bu forumdan takip ederiz. Bundan sonraki yıllarda düzenli gireriz soruları, ama geriye dönük de bir çalışma yapmalıyız değil mi? Bunun için 1. Aşama için 2013 yılını başlatacağım. Gerisi sonra gelecektir.

Dün Lokman hocamızla Aralık soruların girişini tamamladık. Aslında bazı çözümlere de sahibiz. Şu an için hangi çözümlere sahip olduğumuzu bu adresten görebilirsiniz. İlk etapta buradaki soru çözümlerini $\LaTeX$ biçiminde yazıp bu foruma eklemeyi düşünüyoruz. Bu süreçte yardıma muhtaç olduğumuz konuları sıralayayım. Her türlü katkınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

1. Çözülmemiş bir soruyu mu çözdünüz. Latex olarak girerseniz seviniriz. Ama girmeseniz de olur. Düz metin, word, vs. her türlü kabulümüz.

2. Çözülmüş sorulara da kendi çözümlerinizi ekleyebilirsiniz.

3. Halihazırda çözümleri word halinde yukarıdaki linkte yer alan çözümleri foruma yükleyebilirsiniz. Aslında uzun vadede bunu ben yapacağım. Otomatik word'den latex'e üreten bir araçtan faydalanıyorum. Ama hataları oluyor, uğraştırıyor.

4. Yapılmış çözümlerdeki yazım hatalarını istediğiniz şekilde bildirebilirsiniz. Foruma girseniz de olur, düzeltmelerden sonra çöplük durumundaki o iletileri sileriz.

5. Çözümlerin üç açıdan tashihi gerekli. Birincisi doğruluk (çözen gerçekten çözmüş mü). İkincisi anlaşırlık (yazara açık olmayan kısımların açıklaması konusunda geribildirim). Üçüncüsü yukarıda bahsettiğim imla, latex, resim, vs. gibi biçimsel sorunlar. Bu konularda da forumda ileti ya da kişisel mesaj ile yardım/desteğe her türlü muhtacız.

6. Geometri dışındaki alanlarda 2. aşama sınavını geçen öğrencilerle aramızda ben biraz diyeyim; ama fark var. Mevcut çözümlerin çoğu onlara ait. Bu konularda bizim nasibimize daha çok tashih düşüyor. Tashih konusunda geribildirimlerinizi de iletirseniz, o soruların tashih edildiği konusunda not düşebiliriz.

7. İngilizce resmi çözümler (Booklet) veya Mathlinks tarzı sitelerde, bu soruların birçoğunun çözümü var. Öncelikle bizde çözümü olmayan sorularda, o sitelerden çeviri (anlaşıldığından emin olduktan sonra) yapılabilir. Tamamen başkalarına ait çözümlerde kaynak verirsek, kimseyi gücendirmemiş oluruz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Emeği geçen, yapılan bu işten "faydalanan" herkese şimdiden çok teşekkürler.« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2013, 12:59:08 ös Gönderen: bosbeles »

 


Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal