Gönderen Konu: Matematik yapmak  (Okunma sayısı 8521 defa)

Çevrimdışı efder

• G.O İlgili Üye
  • **
Matematik yapmak
« : Eylül 20, 2011, 10:06:00 ös »
Matematik yapmak tam olarak nedir?Bu kavramı birkaç yerde gördüm tam olarak ne amaçla kullanılıyor?

Çevrimdışı alpercay

• Administrator
  • Geo-Maniac
Ynt: Matematik yapmak
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2011, 03:52:55 ös »
Matematik yapmanın ne olduğunu kendimce yeterince tarif edemesem de bu kavramın karşıtının okullarda veya özellikle dersanelerde yapamadığımız,yapmadığımız,yaptırılmadığımız bir olgu olduğunu düşünüyorum.Matematik yapmak deyince benim aklıma ilk gelen  ortaya kendi başınıza orijinal bir şey çıkarabilmektir(ki bu şey önceden bulunmuş olsa da size göre orijinalliği bozulmaz).Mesela  1 den  n   ye kadar olan doğal sayıların toplamını veren bir formülazisyona kendi başınıza ulaşabiliyorsanız hatta ulaşamasanız bile bu yolda çaba sarfediyorsanız matematik yapıyorsunuz demektir.Matematik yapan birinin en başat özelliklerinden biri  soru sorabilmesi,meraklı olması ve muhtemel yanıtlar peşinden sabırla koşabilmesidir.Herhangi bir sınava hazırlanan ya da birilerini sınava hazırlayan kişiler için matematik bir tür enstrüman ise bu kişilerin matematik yaptıklarının söylenebileceğini düşünmüyorum ki çoğumuz bu gruba giriyoruz.Matematik yapmanın amacı herhalde temelde insanın bunu yaparken kendini iyi hissetmesi,bu şekilde kendini ifade etmesi ya da matematiği sığınılacak bir liman olarak görmesi olabilir.Belki de insanın bilinmeyene  karşı bir başkaldırısıdır bu.Matematik yapmak bu şekilde içsel amaçlara hizmet ettiği gibi uygulamalı matematik denen kısım insanlığın refahına bazen de rezilliğine hizmet eder.Elbette bu rezillik matematiğin kötülüğünden değil,insanın hırsından ve doymazlığından kaynaklanır.
Matematikle teorem ve ispattan uzak bir şekilde ilgilenen,sadece test çözen ya da bilinen kalıpları aynı şekilde birilerine aktaran  kişiler matematik yapmazlar.Ancak bilgimizi ve tecrübemizi satarız o kadar.Hele şükür ki ciddi matematik yarışmaları,dergileri ve siteleri var da biraz da olsa matematik yapmaya yaklaşabiliyoruz.Benim görüşüm bu şekilde.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 03:55:05 ös Gönderen: alpercay »

Çevrimdışı efder

• G.O İlgili Üye
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2011, 06:27:26 ös »
Matematiğe karsı çok ilgili olmama rağmen okulda gördüğüm sadece ezberden ibaret olan bir matematikten sonra matematik benim icin sadece bir zorunluluk haline gelmişti.Bunu aşmamı sağladığınız icin çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı alpercay

• Administrator
  • Geo-Maniac
« Yanıtla #3 : Kasım 15, 2011, 05:11:50 ös »
Matematik yapmak adına motivasyon sağladığını düşündüğüm Ali Nesin Hoca'nın kısa bir yazısı.
http://geomania.org/forum/index.php/topic,1288.0.html

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal