Gönderen Konu: Türev (limit yayınları)  (Okunma sayısı 4010 defa)

Çevrimdışı sezar

• G.O Yeni Üye
  • *
Türev (limit yayınları)
« : Ağustos 31, 2019, 09:59:10 öö »
ABC üçgensel bölge . IBCI=8, IABI=IACI=5 veriliyor. A noktasinda bulunan bir futbol topuna vurulduktan sonra, top sabit hızla B noktasına saatte 5 km hızla, C noktasına sabit hızla saatte 7 km hızla yaklaşmaktadır. Buna göre topun sabit hızı saatte kaç kilometre olur? (Görsel de bir kale direği verilmiş yer kaplamasın diye eklemedim) Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2019, 06:52:01 ös Gönderen: Eray »

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
Ynt: Türev (limit yayınları)
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2019, 08:32:37 ös »
Bu soruyu birkaç gün önce görseli ile inceleyip okumuştum. Sorunun son cümlesine baktığımızda matematik olarak anlamsız bir cümle ile bitiyor.

Bir yol boyunca değişken bir hızla ilerleyen bir araç var ve aracın "sabit hızı" kaç km/saattir diye soruyluyor. Matematikte böyle bir sabit hız tanımlaması yoktur.

Ya bir dizgi hatası olmuş ya da yazar sorusunu iyi ifade edememiş.
Uğraşınca çözebileceğim zorlukta olan soruları çözmeyi severim.

Çevrimdışı Eray

• G.O Genel Moderator
  • G.O Efsane Üye
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2019, 10:05:07 ös »
Bir yol boyunca değişken bir hızla ilerleyen bir araç var ve aracın "sabit hızı" kaç km/saattir diye soruyluyor. Matematikte böyle bir sabit hız tanımlaması yoktur.
Aracın hızının limiti soruluyor olabilir mi? Bir değere yakınsayabileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
« Yanıtla #3 : Eylül 01, 2019, 02:59:34 öö »
Soru ile ilgili biraz daha bilgi vereyim. Araç (futbol topu) A noktasından B'ye saatte 5 km hızla gidiyor. B deki direğe çarpıyor ve B'den C'ye saatte 7 km hızla gidiyordu. Yani yolun 5 birimlik kısmını saatte 5 km hızla gidiyor, sonra kalan 8 birimlik kısmını da saatte 7 km hızla gidiyor.

Ortalama hız sorulabilirdi, yazım hatası olmuştur belki dedim ama seçenekleri de köklü sayılar verilmişti. Bununla ilgisi yok demek ki. Bundan sonra medyumluk yapmamız gerekiyor ''acaba şunu mu demeye çalışmış, limit ile ilgili bir kavramı mı sormaya çalışmış?'' Bu kötü bir soru sorma yöntemidir ve bu tür işlere karşıyım.

Soru yazmadaki amaç nedir? Bu soru ile müfredattaki bir kazanımın ölçülmesi hedeflenmiş midir? Öte taraftan ticari olarak düşünülürse, özensizce soru yazılınca kötü bir reklam yapılmış olunuyor. Bu bir yayını parlatmaz, öğretmeni o yayından soğutur.

Benim kişisel kanaatim, yayıncı soruda ne düşündü ise, soruyu toparlayacak düzeltme verebiliyorlarsa vermelidir. Düzeltme veremiyorlarsa ''hatalı bir basım olmuş, özür dileriz ve sonraki baskılarda bu soruyu kaldıracağız'' diye internet sayfasında ve çeşitli öğretmen topluluklarda bilgilendirme yapmaları uygun olur.
Uğraşınca çözebileceğim zorlukta olan soruları çözmeyi severim.

Çevrimdışı sezar

• G.O Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 01, 2019, 08:31:38 öö »
Teşekkür ederim hocalarım.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal