Gönderen Konu: yanlış kullanılan cebirsel terimler  (Okunma sayısı 5345 defa)

Çevrimdışı mustafakoylu

• G.O Yeni Üye
  • *
yanlış kullanılan cebirsel terimler
« : Mayıs 13, 2011, 02:44:37 ös »
ben eşlenik almanın yanlış bir tabir olduğunu bir kaç yerde duydum.Acaba bu doğru mu yanlış mı?
Buna ilaveten sormak istediğim şey şu matematikte yanlış ifadeler var mı.Örnek verebilir misiniz.?

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
Ynt: yanlış kullanılan cebirsel terimler
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2011, 06:06:09 ös »
bir karmaşık sayının eşleniğini almak,

eğer bu tabir yanlıştır deniyorsa

bir köklü sayının eşleniğini almak, bir fonksiyonun tersini almak, bir sayının logaritmasını almak, matrisin tersini almak, türev almak, integral almak ... gibi tabirlere de yanlış gözüyle bakılıyor olabilir.

eğer tek derdimiz buysa ve herkes mutlu olacaksa ''almak'' yerine ''bulmak'' kelimsini koyunca sorun ortadan kalkacaktır :)

eğer bir köklü sayı sorusunda ''paydayı rasyonelleştimek için köklü ifadenin eşleniği ile pay ve paydayı genişlettim'' demektense, ''eşlenik aldım'' denmesinde bir eksiklik-kötülük görmüyorum. herkes aynı şeyi anladıktan sonra sorun yoktur. bu konularla ilgili fikrimi aşağıdaki linkte de beyan ettim.

http://geomania.org/forum/hatali-geometri-sorulari/yanlisliklar/msg8395/?topicseen#msg8395

yıllar önce fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Okan Bayülgen'in bir tv programına katılmıştı. Ara Güler hatıralarını anlatıyor,  winston churchill'in resmini nasıl çektiğinden bahsediyor. güzel bir sohbettir gidiyor. Sonra telefonla bir bayan bağlandı ve ara güler'e terimleri yanlış kullandığını söyledi. ''resim çekmek'' demek yanlışmış, ''fotoğraf çekmek'' denmesi gerekiyormuş vs. okan bayülgen sivri diliyle araya girerek bayanı ''haşlayıp'' göndermişti :) Mesaj şuydu: önce resim çekme- fotoğraf çekme işinde belli bir seviyeye gel, sonra ''resim çekmek' veya ''fotoğraf çekmek'' tabirlerinin birbirine üstünlüğü olmadığını, bunun önemsiz bir detay olduğunu idrak et, sonra da halen bu tabirleri kullanarak farkındalık oluşturacağına inanıyorsan öyle gel. bence de güzel bir mesajdı.

amacımız meslektaşlarımızı veya herhangi bir kimseyi iğnelemek değildir. sizleri biraz olsun tebessüm ettirmek istedim,  :)
Uğraşınca çözebileceğim zorlukta olan soruları çözmeyi severim.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal