Gönderen Konu: üçgende açı  (Okunma sayısı 10773 defa)

Çevrimdışı geommat

• G.O İlgili Üye
  • **
üçgende açı
« : Şubat 27, 2008, 12:51:18 öö »
Hocam İmage sitesini kullanmayınız.Nasıl resim ekleneceği sitede belirtilmiştir.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2008, 12:57:42 öö Gönderen: alpercay »

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
Ynt: üçgende açı
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2008, 01:24:00 öö »
yaklaşık olarak x = 15,94 derecedir ;) ...

Uğraşınca çözebileceğim zorlukta olan soruları çözmeyi severim.

Çevrimdışı geommat

• G.O İlgili Üye
  • **
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2008, 12:59:57 öö »
hocam nasıl bulduğunuzu kısaca yazarsanız sevinirim

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2008, 01:34:11 ös »
geometer's sketcpad programı ile sorunun doğruluğunu kontrol edeyim dedim. verileri uygun üçgeni çizdik ve yaklaşık olarak x = 15,94 olması, argo ifadeyle sorunun atmasyon olduğunu ve geometri yada trigonometri ile bir çözümünün olmadığını ancak hesap makinası ... vs yardımı ile yaklaşık olarak çözülebileceğin gösterir. soruyu istersek trigonometrik bir denkleme dönüştürebiliriz. fakat yine de ancak nümerik analiz yöntemleri ile (benim favori metodum Newton yöntemidir) yaklaşık bir çözüm elde debiliriz. bulacağımız bu yaklaşık çözüm x = 15,94 tür. uzun işlemler yaparsak virgülden sonraki istediğimiz kadar yaklaşık hassaslıkla bulabiliriz. mesela 15,... virgülden sonraki 100. basamağı da bulmamız mümkündür. nümerik analizde köklerin yaklaşık değerlerinin hesabında genellikle virgülden sonraki 5-6 basamağa kadar bulmak yeterli gelmektedir.aranan kök rasyonel bir sayı olmayınca virgülden sonraki basamaklar ister istemez sonsuza kadar gidiyor. yok, ben illa virgülden sonraki bütün basamakları istiyorum denirse onu da soruyu hazırlayana sormak lazım.

Çevrimdışı poyraz

• G.O Sevecen Üye
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2008, 09:43:21 ös »
hocam söylemiş olduğunuz sketcpad programında üçgende açıları nasıl tanımlıyorsunuz veya istenilen açılara uygun üçgeni nasıl çizyorsunuz bilgi verebilirmisiniz?

Çevrimdışı Lokman Gökçe

• Lokman Gökçe
  • Administrator
  • Geo-Maniac
  • İstanbul
« Yanıtla #5 : Mart 02, 2008, 10:57:24 ös »
hocam programda bazı komutlar var. bir ışın ya da doğru parçası çizip işaretlenmiş bir nokta etrafında istediğimiz bir açı kadar döndürme yapabiliyoruz. bu işlem ''rotate'' komutu ile yapılıyor. mesela şekildeki [BC] doğru parçasını B noktası etrafında 20o dönderebiliyoruz. böylece [BE ışını elde edilebiliyor.Sonra [BE] yi B noktası etrafında 30o döndürebiliyoruz. Böylece [BA ışınını elde ediyoruz. [BC] yi C etrafında -30o döndererek CD ışınını elde ediyoruz. BA ile CD nin kesişimini işaretleme komutumuz da var. ''intersection'' komutu bu işi görüyor. Böylece D nin yerini tesbit ediyoruz. [CD ışınını C etrafında -20o döndererek CA ışınını elde ediyoruz. BA ile CA nın kesişmini alarak A noktasını tesbit ediyoruz. BE ile AC nin kesişimini alarak E nin yerini tesbit ediyoruz. D ile E noktalarını birleştiriyoruz. Sonra çizdiğimiz açıların ölçüsünü bulma komutumuz da var. çizdiğimiz şekildeki bir açıyı da ''measure'' komutu ile hesaplayabiliyoruz. programda yaklaşık değerleri virgülden sonra 2 hane doğrulukla buldum ben. (2'den daha fazla basamak da hesaplanabilyor olmalı ama onu programda nasıl ayarlıyoruz ben de bilmiyorum). son şekilde lazım olmayan ve görmek istemediğimiz doğru parçaları varsa ''hide'' komutu ile bunları gizleyebiliyoruz. sonra resimi kaydedip siteye yolluyoruz. :)

açıortay çizme, merkezi ve yarıçapı belli bir çemberi çizme ya da işaretlenen bir miktar kadar şeklimizi öteleme gibi komutlar da var ama programda çok fazla da komut yok. mesela ''üçgenin iç teğet çemberini çiz'' diye komut yok. birçok şeklin nasıl çizileceğine pergel ve cetvel ile yapılabilen çizimler üzerine inşa ettğimiz bilgilerimizle yine kendimiz karar veriyoruz.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal